Odzyskiwanie danych Podstawy odzyskiwania danych
Odzyskiwanie danych to kosztowny i nieplanowany proces. Do przeprowadzenia odzyskiwania danych potrzebny jest komputer z działającym systemem operacyjnym oraz płyta Live CD lub DVD. Niektóre dane można odzyskać samodzielnie, jeśli komputer jest wyposażony w działający system. Jeśli nie masz dostępu do działającego systemu, rozważ możliwość odzyskania plików za pomocą płyty Live CD lub DVD. Niezależnie od tego, czy utracone zostały wszystkie dane, czy tylko niewielka ich ilość, odzyskiwanie danych jest opłacalne.
Odzyskiwanie danych jest procesem jednorazowym
Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania utraconych, usuniętych lub uszkodzonych danych z dysku twardego, nośnika wymiennego lub innej pamięci wtórnej. Odzyskiwanie danych odbywa się zazwyczaj na wewnętrznych lub zewnętrznych dyskach twardych, dyskach półprzewodnikowych, pamięciach flash USB lub podsystemach RAID. Czasami dotyczy to również danych z taśm magnetycznych lub innych nośników. Jednak nawet po odzyskaniu danych z dysku twardego nie zawsze udaje się je odzyskać w 100%.
Odzyskiwanie danych jest ostatnią deską ratunku dla osób, które utraciły swoje dane. Najczęściej jest to proces jednorazowy, ale w pewnych sytuacjach może okazać się niezwykle pomocny. Wypadki się zdarzają, a Ty musisz odzyskać swoje informacje. Na szczęście dostępne jest oprogramowanie do odzyskiwania danych, dzięki któremu utracone pliki i dane mogą być ponownie użyte. Dzięki odpowiedniemu programowi możesz odzyskać swoje pliki i zapobiec utracie dochodów.
Można to zrobić za pomocą płyty Live CD lub DVD
Live CD lub DVD to dysk startowy zawierający obraz dysku i oprogramowanie do zarządzania plikami. Można ich używać do odzyskiwania danych z dysków twardych, kart pamięci lub innych nośników, które uległy awarii. Ponieważ obraz dysku jest duplikatem oryginału, oprogramowanie do odzyskiwania danych nie może usunąć informacji znajdujących się na dysku. Dysk Live CD lub DVD może być uruchamiany z dysku stałego lub wymiennego i umożliwia użytkownikom przenoszenie plików z dysku systemowego na nośnik zapasowy.
Większość nośników optycznych, takich jak płyty CD i DVD, ma ograniczoną żywotność. W końcu użytkownicy napotkają problemy z dostępnością. Jednak dzięki oprogramowaniu do odzyskiwania danych można uniknąć tych problemów. Wypalone płyty mogą stracić swoją pierwotną jakość z powodu degradacji materiału, utleniania, zadrapań i styków fizycznych. Może się to przydarzyć każdej płycie, także Live CD lub DVD. Średni okres eksploatacji dysku optycznego wynosi dziesięć lat, a oprogramowanie do odzyskiwania danych jest dostępne, aby pomóc odzyskać dane z nośników, których nie można odczytać.
Można to zrobić na działającym systemie
Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania informacji z uszkodzonych, niedostępnych lub usuniętych nośników pamięci. Proces ten może być wykorzystywany do celów kryminalistycznych i szpiegowskich. W niektórych przypadkach odzyskiwanie danych może być wykonywane nawet na działających systemach. Jeżeli jednak system jest niesprawny, odzyskanie danych może być niemożliwe. Poniżej przedstawiono podstawy odzyskiwania danych:
Fizycznie uszkodzony sprzęt może wymagać zastosowania wielu technik w celu odzyskania utraconych danych. Niektóre uszkodzenia można naprawić, wymieniając części w dyskach twardych, ale może to nie naprawić uszkodzeń logicznych. W takich przypadkach należy zastosować specjalistyczną procedurę obrazowania dysku, która wyodrębni z jego powierzchni każdy możliwy do odczytania bit i zapisze uzyskany obraz na bezpiecznym nośniku. Obraz ten umożliwi analizę uszkodzeń logicznych i odtworzenie oryginalnego systemu plików. Odzyskiwanie danych jest niezbędne po katastrofalnej awarii sprzętu elektronicznego.
Powszechnym scenariuszem odzyskiwania danych jest uszkodzenie dysku twardego lub systemu operacyjnego. Może się to również zdarzyć w przypadku awarii urządzenia pamięci masowej. Gdy dane zostaną utracone lub uszkodzone, oprogramowanie do odzyskiwania danych uzyska dostęp do uszkodzonych plików i skopiuje je na działające urządzenie. Może to być zewnętrzny dysk twardy, smartfon lub tablet. W takim przypadku konieczne jest zapewnienie wystarczającej ilości wolnego miejsca na urządzeniu roboczym. Pierwszym krokiem w odzyskiwaniu danych jest znalezienie działającego systemu przechowywania danych. Gdy już to zrobisz, możesz pobrać oprogramowanie do odzyskiwania danych.
Zależy to od okoliczności utraty danych
Ile pieniędzy należy wydać na odzyskiwanie danych? To zależy od okoliczności. Dla większości firm dane mają zasadnicze znaczenie dla ich działalności. Są one wykorzystywane do podejmowania decyzji, a ich utrata może narazić firmę na straty. Chociaż odzyskanie danych jest możliwe, proces ten może wyczerpać rezerwy firmy. Co więcej, podczas próby odzyskania utraconych danych może być konieczne wstrzymanie działalności. Może to prowadzić do problemów z wydajnością pracowników i obciążeń finansowych firmy.
Pliki obrazów mogą być świetną alternatywą dla rzeczywistych dysków, jeśli chodzi o odzyskiwanie danych. Nie wymagają one miejsca na prawdziwym dysku twardym i mają niewielkie lub żadne wymagania dotyczące przechowywania. Można nawet użyć pliku obrazu zamiast rzeczywistego dysku, jeżeli używasz małego urządzenia pamięci, takiego jak pendrive. Narzędzia do odzyskiwania danych, które obsługują pracę z plikami obrazów, powinny być dostępne dla obu metod.
Do odzyskiwania danych z fizycznie uszkodzonego sprzętu stosuje się różne metody. Niektóre uszkodzenia można łatwo naprawić, wymieniając uszkodzone części, jednak nie rozwiąże to problemu uszkodzeń logicznych. Oprogramowanie do odzyskiwania danych, takie jak ddrescue, potrafi wykonać obraz dysku pomimo przerywanych błędów i uszkodzeń nośnika. Nie jest potrzebny specjalny sprzęt ani dostęp do talerzy, a utracone dane można odzyskać nawet bez specjalistycznej wiedzy.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]